Paweł GiłkaFotografia Miesiąca
 
REACTOR - hydrauliczne maszyny treningowe
czwartek, 04 styczeń 2007
Wielofunkcyjne urządzenia treningowe z oporem hydraulicznym
     
reactor-logo2.jpg

     Pomyślnie zakończone zostało testowanie pierwszych w Polsce prototypów urządzeń treningowych tego rodzaju. Wszystkie sugestie ćwiczących zostały wzięte pod uwagę w tworzeniu ostatecznej wersji urządzenia. Rozwiązane zostały problemy ergonomii oraz współpracy układu mechanicznego i hydraulicznego. Kilka miesięcy ćwiczeń na prototypach przyniosło ćwiczącym wręcz nadspodziewane efekty. Co ważne, nie wystąpiły w tym czasie kontuzje zaburzające cykl treningowy. Praktyka ćwiczeń na urządzeniu z oporem hydraulicznym, oraz uzyskane efekty pozwalają poddać w wątpliwość klasyczne powiedzonko: „No pain – no gain”. Uzyskano lepsze efekty treningowe przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka kontuzji.

maszyny hydrauliczne.jpg

 „REACTOR”
Specyfika treningu na urządzeniu treningowym z oporem hydraulicznym polega na tym, że urządzenie REAGUJE zmiennym oporem, na działanie zmiennej siły, jaką wywiera ćwiczący (stąd nazwa „REACTOR”), umożliwiając mu jednocześnie ruch-szybszy lub wolniejszy w zależności od zastosowanej siły. Minimalna siła umożliwiająca ruch może być stosunkowo niewielka, lecz opór urządzenia rośnie lub maleje w zależności od intensywności działania ćwiczącego. Charakterystykę i maksymalną wielkość tego oporu można dowolnie regulować. Występuje w trakcie ćwiczenia specyficzne sprzężenie zwrotne między siłą działania a oporem urządzenia treningowego. Oddziaływanie w pewien sposób jest podobne do tego, z jakim mamy do czynienia w czasie treningu na cykloergometrze.

Bezpieczeństwo
Urządzenie dzięki swojej konstrukcji i zasadzie działania jest wyjątkowo bezpieczne w czasie obsługi i samego ćwiczenia. Nie wymaga asekuracji dla trenującego nawet przy największych obciążeniach. Nie występują gwałtowne przeciążenia wynikające ze zmiany kierunku ruchu podczas wykonywania ćwiczeń. Niebezpieczeństwo kontuzji jest zminimalizowane.

Obsługa i regulacja

Jest wygodna i łatwa. Umiejscowienie regulatorów obciążenia jest optymalne z punktu widzenia ćwiczącego. Ustalone zostało podczas miesięcy treningów na prototypach. Płynność regulacji obciążenia i jego szeroki zakres od małych do dowolnie dużych wielkości, oraz błyskawiczność zmiany obciążenia przez samego ćwiczącego (praktycznie nawet w czasie trwania serii powtórzeń). Stwarza to zupełnie nowe możliwości treningowe. Czyni trening bardziej efektywnym, gdyż nie tracimy czasu i energii na dodatkowe czynności i możemy skupić się na samych ćwiczeniach.

Funkcje treningowe

Można na nim wykonywać 11 zasadniczych ćwiczeń w różnych wariantach (pełna wersja urządzenia 1-11, wersja podstawowa 1-7). Przestrojenie urządzenia do dowolnego ćwiczenia jest szybkie i łatwe. Polega jedynie na ustaleniu poziomu uchwytu oraz regulacji obciążenia.

1. Ciągi (z dowolnej wysokości początkowej, w uchwycie współosiowym lub równoległym)

2. Przysiady z  uchwytem trzymanym na barkach lub na klatce piersiowej Tradycyjnie w pionie lub z wysunięciem stóp w przód lub w tył - dla zaangażowania różnych grup mięśniowych.

3. Wyciskanie leżąc poziomo albo pod kątem dodatnim lub ujemnym stosując uchwyt:
a)współosiowy w dowolnym rozstawie rąk,
b)równoległy w uchwycie ustalonym lub płynnie regulowanym.

4. Wyciskanie w pionie w uchwycie :
a) współosiowym z dowolnym rozstawem rąk,
b) równoległym stałym lub płynnie regulowanym.

5. Podciąganie do klatki piersiowej w oparciu przodem.

6. Wypychanie nogami w pionie, w leżeniu tyłem z dowolnym obciążeniem

7. Ćwiczenie połączone 4+11

8. Wyciskanie „francuskie” w uchwycie równoległym.

9. Ćwiczenie bicepsów w uchwycie równoległym z płynnie regulowanym rozstawem rąk.

10. wyciskanie na poręczach z dowolnym obciążeniem, mniejszym lub większym od ciężaru ciała ćwiczącego.

11. Ściąganie uchwytu w dół z dowolnym obciążeniem

Charakterystyka obciążenia
Porównanie przybliżonej charakterystyki obciążenia jakiemu podlegają mięśnie w czasie ćwiczenia na wolnym ciężarze i na „REACTORZE” (np. triceps w czasie dynamicznej serii wyciskania dużego ciężaru na poziomej ławce bez dotykania gryfem sztangi do klatki piersiowej i bez zatrzymywania jej na wyprostowanych ramionach oraz triceps w czasie dynamicznego wyciskania na poziomej ławce na „REACTORZE”)

t – czas
F – siła ,którą działa ćwiczący
T – okres cyklu ruchu
R – opór ustawiony na „REACTORZE”
S – ciężar sztangi porównywalny do oporu „R”
P – opór wynikający z ciężaru ramienia „REACTORA”
1 – początek ruchu (mięsień rozciągnięty) dolne położenie sztangi lub ramienia „REACTORA”
2 – koniec ruchu (mięsień skrócony) górne położenie sztangi lub ramienia „REACTORA”
1 – 2  ruch w górę
2 – 1  ruch w dół

reactor_wykres.jpg

Na rysunku widać przykładową różnicę charakterystyk obciążenia w obydwu przypadkach.
W przypadku „REACTORA” widać, że linia jest łagodna i mięsień jest zdecydowanie mniej spięty w fazie powrotnej ruchu. Napięcie może być również równe „0”.
Wzrost napięcia mięśnia do maksymalnego poziomu występuje tylko w fazie rozpoczynającej ruch. Maksymalny osiągany poziom napięcia zależy tylko od działania ćwiczącego – urządzenie go nie wymusza, jedynie je umożliwia do praktycznie dowolnego wymaganego i możliwego dla ćwiczącego poziomu.

luka.jpg

Maszyny treningowe testowane były przez doświadczonych sportowców, którzy spotykali się na wspólnych treningach, konsultując walory i możliwości przeznaczenia treningowego urządzeń. Na jednym z nich pojawił się również Jan Łuka, który w towarzystwie ubiegłorocznych mistrzów Polski w kulturystyce: Grzegorza Zielińskiego oraz Pawła Giłka testował możliwości maszyn. Poznajmy wypowiedzi każdego z nich:

Jan Łuka:
Sprzęt nadaje się do Ciężkich treningów i jest doskonały zarówno dla trójboistów jak i dla zawodników uprawiających dyscyplinę „strongman”. Można wykonywać dynamiczne ruchy a maszyna będzie oddziaływać odpowiednio silna reakcją. Nie ma ograniczeń w obciążeniach, budowa maszyn minimalizuje prawdopodobieństwo kontuzji, co jest szczególnie ważne dla sportowców wyczynowych używających maksymalnych obciążeń. Wyjątkowo prosta i płynna regulacja obciążeń, co w moim przypadku eliminuje konieczność zakładania i zdejmowania kilkunastu krążków z przyrządu lub gryfu sztangi. Dodatkowo na zegarze można odczytywać przeliczeniową wartość siły, jaką dysponuje ćwiczący podczas wykonywania ruchu – jest to ważne dla wyczynowców.

Paweł Giłka:
Na początku sceptycznie podchodziłem do treningu na tych maszynach, ponieważ preferuję wolne ciężary. W okresie przygotowań do startów w kulturystyce poszukiwałem metod, które poprawią definicję umięśnienia. Z uwagi na to, że prototypy ich znajdują się w klubie od jakiegoś czasu, mogłem je wykorzystać podczas treningu jakościowego przed zawodami. Uważam, że doskonale się nadają do treningów kształtujących mięsnie nadając im pełny i wypukły kształt. Dzięki wywieranemu oporowi przede wszystkim w ruchu koncentrycznym można efektywnie „napompować” mięsnie (do granic możliwości), co zdawało egzamin w etapie treningów przedstartowych. Maszyny pozwalają na wprowadzenie do treningów zasady serii ze zmniejszanym obciążeniem, ponieważ ćwiczący sam decyduje o oporze, z jakim będzie oddziaływała na niego maszyna w ustawionych na początku zakresach. Doskonale również uzupełniają treningi w cyklu na masę mięśniową jak i na siłę, ponieważ zakres regulacji obciążenia jest nieograniczony i zależy od dynamiki ruchu.

Grzegorz Zieliński:
W sesji przygotowawczej do tegorocznych Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Świata w kulturystyce Weteranów wykonywałem 80% ćwiczeń używając maszyny hydrauliczne REACTOR. Trening na maszynach hydraulicznych wywołuje maksymalne dokrwienie mięsni, co było receptą na poprawę użylenia. Maszyny pozwalają na zastosowanie różnorodnych technik wykonywania ćwiczeń, przy czym w każdym wypadku obciążenie nie jest uzależnione od grawitacji. Pozwala to na bardzo dobrą kontrolę ruchu podczas wykonywania ćwiczenia, co w dużym stopniu ogranicza przeciążenia stawów. Jako właściciel klubu Portowiec stwierdzam, że wprowadzenie prototypów maszyn hydraulicznych wzbudziło duże zainteresowanie wśród klientów zarówno płci męskiej jak i żeńskiej. Uważam, że maszyny nadają się do każdego rodzaju siłowni i fitness - klubów o różnej specyfikacji oraz doskonałe są dla ćwiczących o różnym poziomie zaawansowania treningowego.

Reactor.jpg

Jak powstawał Reactor
     Pierwotnie Reactor powstał jako urządzenie umożliwiające ćwiczenie na maksymalnych obciążeniach z oporem jednokierunkowym, w ruchu koncentrycznym (pozytywnym).
Ćwiczeniami były: ciągi, przysiady i wyciskanie, czyli podstawowe ćwiczenia dla trójboju siłowego. Już pierwotna konstrukcja umożliwiała wykonywanie ciągów z dowolnej wysokości, przysiady pod różnym kątem oraz wyciskanie pod dowolnym kątem (pionowe, poziome, pod kątem dodatnim i ujemnym). Najważniejszą podstawową ideą Reactor ’a było uzyskane jednocześnie:

a) obciążenie jednokierunkowe (dla ruchu pozytywnego),
b) wyeliminowanie gwałtownych przeciążeń,
c) płynna regulacja obciążenia,
d) uzyskanie efektu sprzężenia zwrotnego między siłą z jaką działa 
   ćwiczący a oporem urządzenia.

    W czasie testowania prototypów okazało się, że konstrukcja nośna jak i ruchoma, oraz współpracujący z nimi mechanizm hydrauliczny jest układem niezwykle rozwojowym pod względem funkcji użytkowych. Niewielkie zmiany konstrukcyjne przy zachowaniu idei podstawowej, uczyniły z Reactor ’a maszynę bardzo wszechstronną i stwarzającą znacznie szersze możliwości dla trenującego, niż pierwotnie zakładano.
W czasie wprowadzania zmian, bardzo ważne było zachowanie prostoty samej konstrukcji, łatwości obsługi, niezawodności i co najważniejsze - ergonomii. Możliwość odciążania lub opcjonalnie dociążania ramienia maszyny za pomocą elementu sprężystego dodatkowo pozwoliło na zmianę charakterystyki reakcji siły Reactor 'a na siłę, z jaką działa ćwiczący.
Reactor stał się urządzeniem, które w pełnej opcji umożliwia wykonanie 11 ćwiczeń podstawowych z modyfikacjami. Profesjonalny trening wykonywać na nim mogą bez ograniczeń obciążenia wyczynowi sportowcy. Reaktor doskonały jest również dla treningu aerobowego i rekreacyjnego.

Na rynku wśród urządzeń treningowych Reactor jest absolutną nowością nie tylko ze względu na swą konstrukcję przestrzenną. Innowacja w tym przypadku, polega na:

- rodzaju reakcji na ruch wykonywany przez ćwiczącego
- jednokierunkowym obciążeniu,
- występującym sprzężeniu zwrotnym między działającą siłą a oporem,
- płynności regulacji obciążenia,
- możliwości zmiany oporu przez ćwiczącego w trakcie trwania 
  serii, a nawet samego ruchu.

Reaktor jest wzorem zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym.


Aktualnie prototypy maszyn dostępne są dla każdego w klubie Portowiec w Gdańsku. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat wielofunkcyjnych urządzeń treningowych REACTOR proszę kontaktować się za pomocą poczty elektronicznej - kontakt na stronie głównej.

Opracował: Konstruktor Reactor'a & Paweł Giłka

Zapraszam do galerii z treningu na maszynach hydraulicznych:SKLA

SIŁOWNIE

Vitaminshop

Andrzej Majchrzyk

SDW 1990121 razy