Na rysunku widać przykładową różnicę charakterystyk obciążenia w obydwu przypadkach.
W przypadku „REACTORA” widać, że linia jest łagodna i mięsień jest zdecydowanie mniej spięty w fazie powrotnej ruchu. Napięcie może być również równe „0”.
Wzrost napięcia mięśnia do maksymalnego poziomu występuje tylko w fazie rozpoczynającej ruch. Maksymalny osiągany poziom napięcia zależy tylko od działania ćwiczącego – urządzenie go nie wymusza, jedynie je umożliwia do praktycznie dowolnego wymaganego i możliwego dla ćwiczącego poziomu.
Maszyny treningowe testowane były przez doświadczonych sportowców, którzy spotykali się na wspólnych treningach, konsultując walory i możliwości przeznaczenia treningowego urządzeń. Na jednym z nich pojawił się również
Jan Łuka, który w towarzystwie ubiegłorocznych mistrzów Polski w kulturystyce:
Grzegorza Zielińskiego oraz Pawła Giłka testował możliwości maszyn. Poznajmy wypowiedzi każdego z nich:
Jan Łuka:
Sprzęt nadaje się do Ciężkich treningów i jest doskonały zarówno dla trójboistów jak i dla zawodników uprawiających dyscyplinę „strongman”. Można wykonywać dynamiczne ruchy a maszyna będzie oddziaływać odpowiednio silna reakcją. Nie ma ograniczeń w obciążeniach, budowa maszyn minimalizuje prawdopodobieństwo kontuzji, co jest szczególnie ważne dla sportowców wyczynowych używających maksymalnych obciążeń. Wyjątkowo prosta i płynna regulacja obciążeń, co w moim przypadku eliminuje konieczność zakładania i zdejmowania kilkunastu krążków z przyrządu lub gryfu sztangi. Dodatkowo na zegarze można odczytywać przeliczeniową wartość siły, jaką dysponuje ćwiczący podczas wykonywania ruchu – jest to ważne dla wyczynowców.
Paweł Giłka:
Na początku sceptycznie podchodziłem do treningu na tych maszynach, ponieważ preferuję wolne ciężary. W okresie przygotowań do startów w kulturystyce poszukiwałem metod, które poprawią definicję umięśnienia. Z uwagi na to, że prototypy ich znajdują się w klubie od jakiegoś czasu, mogłem je wykorzystać podczas treningu jakościowego przed zawodami. Uważam, że doskonale się nadają do treningów kształtujących mięsnie nadając im pełny i wypukły kształt. Dzięki wywieranemu oporowi przede wszystkim w ruchu koncentrycznym można efektywnie „napompować” mięsnie (do granic możliwości), co zdawało egzamin w etapie treningów przedstartowych. Maszyny pozwalają na wprowadzenie do treningów zasady serii ze zmniejszanym obciążeniem, ponieważ ćwiczący sam decyduje o oporze, z jakim będzie oddziaływała na niego maszyna w ustawionych na początku zakresach. Doskonale również uzupełniają treningi w cyklu na masę mięśniową jak i na siłę, ponieważ zakres regulacji obciążenia jest nieograniczony i zależy od dynamiki ruchu.
Grzegorz Zieliński:
W sesji przygotowawczej do tegorocznych Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Świata w kulturystyce Weteranów wykonywałem 80% ćwiczeń używając maszyny hydrauliczne REACTOR. Trening na maszynach hydraulicznych wywołuje maksymalne dokrwienie mięsni, co było receptą na poprawę użylenia. Maszyny pozwalają na zastosowanie różnorodnych technik wykonywania ćwiczeń, przy czym w każdym wypadku obciążenie nie jest uzależnione od grawitacji. Pozwala to na bardzo dobrą kontrolę ruchu podczas wykonywania ćwiczenia, co w dużym stopniu ogranicza przeciążenia stawów. Jako właściciel klubu Portowiec stwierdzam, że wprowadzenie prototypów maszyn hydraulicznych wzbudziło duże zainteresowanie wśród klientów zarówno płci męskiej jak i żeńskiej. Uważam, że maszyny nadają się do każdego rodzaju siłowni i fitness - klubów o różnej specyfikacji oraz doskonałe są dla ćwiczących o różnym poziomie zaawansowania treningowego.
Jak powstawał Reactor Pierwotnie Reactor powstał jako urządzenie umożliwiające ćwiczenie na maksymalnych obciążeniach z oporem jednokierunkowym, w ruchu koncentrycznym (pozytywnym).
Ćwiczeniami były: ciągi,
przysiady i wyciskanie, czyli podstawowe ćwiczenia dla trójboju siłowego. Już pierwotna konstrukcja umożliwiała wykonywanie ciągów z dowolnej wysokości, przysiady pod różnym kątem oraz wyciskanie pod dowolnym kątem (pionowe, poziome, pod kątem dodatnim i ujemnym). Najważniejszą podstawową ideą Reactor ’a było uzyskane jednocześnie:
a) obciążenie jednokierunkowe (dla ruchu pozytywnego),
b) wyeliminowanie gwałtownych przeciążeń,
c) płynna regulacja obciążenia,
d) uzyskanie efektu sprzężenia zwrotnego między siłą z jaką działa
ćwiczący a oporem urządzenia.
W czasie testowania prototypów okazało się, że konstrukcja nośna jak i ruchoma, oraz współpracujący z nimi mechanizm hydrauliczny jest układem niezwykle rozwojowym pod względem funkcji użytkowych. Niewielkie zmiany konstrukcyjne przy zachowaniu idei podstawowej, uczyniły z Reactor ’a maszynę bardzo wszechstronną i stwarzającą znacznie szersze możliwości dla trenującego, niż pierwotnie zakładano.
W czasie wprowadzania zmian, bardzo ważne było zachowanie prostoty samej konstrukcji, łatwości obsługi, niezawodności i co najważniejsze - ergonomii. Możliwość odciążania lub opcjonalnie dociążania ramienia maszyny za pomocą elementu sprężystego dodatkowo pozwoliło na zmianę charakterystyki reakcji siły Reactor 'a na siłę, z jaką działa ćwiczący.
Reactor stał się urządzeniem, które w pełnej opcji umożliwia wykonanie 11 ćwiczeń podstawowych z modyfikacjami. Profesjonalny trening wykonywać na nim mogą bez ograniczeń obciążenia wyczynowi sportowcy. Reaktor doskonały jest również dla treningu aerobowego i rekreacyjnego.
Na rynku wśród urządzeń treningowych Reactor jest absolutną nowością nie tylko ze względu na swą konstrukcję przestrzenną. Innowacja w tym przypadku, polega na:
- rodzaju reakcji na ruch wykonywany przez ćwiczącego
- jednokierunkowym obciążeniu,
- występującym sprzężeniu zwrotnym między działającą siłą a oporem,
- płynności regulacji obciążenia,
- możliwości zmiany oporu przez ćwiczącego w trakcie trwania
serii, a nawet samego ruchu.
Reaktor jest wzorem zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym.
Aktualnie prototypy maszyn dostępne są dla każdego w klubie Portowiec w Gdańsku. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat wielofunkcyjnych urządzeń treningowych REACTOR proszę kontaktować się za pomocą poczty elektronicznej - kontakt na stronie głównej.
Opracował: Konstruktor Reactor'a & Paweł Giłka
Zapraszam do galerii z treningu na maszynach hydraulicznych: