Paweł Giłka



Fotografia Miesiąca
 
Mistrzostwa Świata w Fitness Sportowym Bydgoszcz 2008
piątek, 02 styczeń 2009
Zapraszam do obszernej relacji z mistrzostw Świata w Fitness Sportowym
Artykuł ukazał się w styczniowym wydaniu SDW /galeria - juz wkrótce/
wff.jpg

     W dniach 14-16.11.2008 w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Świata w Fitness Sportowym zorganizowane przez WFF (World Fitness Federation). Do rywalizacji stanęły reprezentacje z 26 krajów. Mogliśmy podziwiać wiele zawodniczek i zawodników z Polski, którzy wywalczyli sporo medali. Do najbardziej wyróżnionych spośród polskiej reprezentacji zaliczyć należy Natalię Bocian – dwa złote medale!!!: w kategorii kobiet do 21 lat, w kategorii mdel fitnes, oraz dodatkowo zdobyła nagrodę specjalną women open fitness a także Wojtka Nadolskiego – złoty medal w kulrurystyce: w athletic category oraz w pierwsze miejsce kategorii open mężczyzn. Ponadto złoty medal wywalczyła Paulina Rocławska w kategorii Fit kid do 12lat oraz Anita Bekus w kategorii do18 lat. Wyróżnienie należy się również dla Agaty Czerkawskiej, Dominiki Lipkowskiej oraz Andrzeja Majchrzyka, którzy wywalczyli srebrne medale. Polskie medalistki przygotowywane były przez Małgorzatę Maciejewską, która jest trenerem kadry narodowej fitness i jako jedyna w Polsce posiada miedznarodowy certyfikat trenera WFF. Polska reprezentacja zdobyła również wiele brązowych medali. Szczegóły przedstawia Komunikat końcowy mistrzostw.
      Wśród zagranicznych zawodniczek mieliśmy okazję podziwiać piękną Evę Martikova ze Słowacji, która jednogłośną decyzją sędziów zdobyła złoty medal, natomiast wśród mężczyzn zdecydowanie zabłysnął Fiodor Kasalov z Ukrainy prezentując na najwyższym poziomie światowym swój układ dowolny w kategorii fitness mężczyzn. Słowo uznania należy się również zawodnikowi z Czech – Danielowi Medo, który pomimo wyjątkowo dużej masy mięśniowej z niesamowitą lekkością wykonał swój układ dowolny wzbogacony w bardzo trudne elementy gimnastyczne.

      Głównym organizatorem mistrzostw oraz promotorem tej dyscypliny sportu w Polsce jest Andrzej Maciejewski. Właśnie jemu zawdzięczamy możliwość oglądania w Polsce fitness oraz kulturystyki w nieco innym jak dotychczas wymiarze. W przypadku zawodniczek wymaga się większej kreatywności niż dotychczas obserwowanej na polskiej scenie fitness podczas układów dowolnych, natomiast w ocenie sylwetki nie jest tak istotna duża masa mięśniowa, wręcz negatywnie oceniane są jej przerosty. Ponadto zawodnicy są klasyfikowani wg wieku. Okazuje się, że najwięcej talentów fitnessu sportowego odkrywa się już w wieku dziecięcym, dlatego stworzono kategorie wiekowe umożliwiające uprawianie tego sportu od najmłodszych lat. W kulturystyce najważniejsze są proporcje i stopień przygotowania startowego, w związku z tym waga i wzrost nie są parametrami klasyfikującymi zawodników.
 
     Andrzej Maciejewski krótko komentując mistrzostwa stwierdził, że: Wyniki były doskonałe, o tym świadczy ilość zdobytych medali (13 – 5 złotych, 3 srebrne oraz 5 brązowych), robimy stałe postępy, w tym roku do startów ruszyli zawodnicy - mężczyźni, którzy startowali pierwszy raz w Polsce. W Polsce zawody w federacji WFF organizowane są od 2002 roku natomiast w roku 2005 Polska przystąpiła do WFF a w 2007 zarejestowana została Polska Federacja Fitness Sportowego. Federacja WFF zrzesza aktualnie 89państ.

Mistrzostwa Świata w Fitness Sportowym dzieli się na podstawowe konkurencje:
1. fitness sportowe – ocena sylwetki oraz ocena programu dowolnego, w którym wyjątkowo istotne są elementy gimnastyczno-akrobatyczne, taneczne, siłowe, oraz choreograficzne, co ma odniesienie do pozostałych kategorii układów dowolnych w fitness.
 2. Model fitnes – ocena sylwetki oraz ocena w sukniach wieczorowych polegająca na ocenie gracji zawodniczki oraz jej kobiecości.
 3. Fit Kid  - klasyfikacja polega na ocenie jedynie programów dowolnych.
 4. Kulturystyka kobiet i mężczyzn  - klasyfikacja podkategorii podczas eliminacji półfinałowych polegajaca na przyporządkowaniu zawodników wg zaawansowania umięśnienia. Eliminuje to bardzo negatywne czynniki startowe związane ze stresem wynikającym z konieczności dostosowywania wagi do kategorii. Kulturystyka mężczyzn została podzielona na 5 grup: classic, performance, athletic, super athletic oraz extreme. W przypadku kobiet jest również 5 kategorii natomiast w tym roku rozegrano mistrzostwa w kategoriach classic, performance oraz athletic.

       Impreza była bardzo dobrze zorganizowana, publiczność dopisała dopingując zawodnikom gromkimi brawami. Poziom przygotowania sportowego zawodniczek oraz zawodników był bardzo wysoki, co wzbudzało duże zainteresowanie wśród publiczności oraz podziw sędziów. Do ławy sędziowskiej zasiedli sędziowie z kilku państw, wśród nich znaleźli się również polscy sędziowie:

Sędzia głowny: Andrzej Maciejewski
Sędziowie Punktowi: Małgorzata Maciejewska, Małgorzata Stasiak - Maćkowska oraz Piotr Głuchowski – zasłużony kulturysta oraz działacz sportowy.
Głównym sponsorem imprezy był pan Jerzy Gotowski i Firma TRANSAND, dzięki któremu impreza mogła zaistnieć, ufundował on nagrody specjalne: grand prix dla najlepszych zawodniczek -  Natalia Bocian. Miss Fitness – Eva Martinkova ze Słowacji
Opracował: Paweł Giłka
Foto: Paweł Giłka
Andrzej Majchrzyk

SDW

SKLA

SIŁOWNIE

Vitaminshop







 2021085 razy