Paweł GiłkaFotografia Miesiąca
 
Jan Łuka - osiągniecia sportowe
poniedziałek, 14 kwiecień 2008
Profil osobowy i najważniejsze osiągnięcia sportowe Jna Łuki
lukapuchary.jpg

Jan Łuka urodzony 07.06.1949, zamieszkały w Gdyni.
Jako jedyny w Polsce jest osiemnastokrotnym z rzędu mistrzem Polski w trójboju siłowym 1978-1995r.
Zdobył tytuł mistrza Europy i świata w trójboju siłowym.
Jest pięciokrotnym mistrzem świata w wyciskaniu sztangi na ławeczce leżąc.

ciag2.jpg

Rekordy życiowe:
Trójbój: 800kg w kategorii wagowej do 90kg
Przysiad ze sztangą: 302,5kg
Martwy ciąg: 325,5kg
Wyciskanie sztangi: 222,5kg

luka.jpg

     W dniu 20 marca 2005 roku w sopockim Fitness Klubie Koloseum ustanowił rekord Guinessa w podciąganiu na drążku. Czasie jednej godziny z podczepionym do pasa ciężarem równym ciężarowi ciała (84kg) wykonał 25 pełnych podciągnięć.

Luka102kg.jpg


     Dużym osiągnięciem Jana Łuki jest wygranie zawodów „Strongman” Powitanie Lata Sopot 2005. Zawody odbyły się 22 czerwca w muszli koncertowej przy molo w Sopocie. Podczas tych zawodów Łuka pokonał mistrza Świata Mariusza Pudzianowskiego, który w kraju nie przegrał żadnych zawodów od sześciu lat. Jan Łuka ustanowił podczas tych zawodów dwa rekordy świata:
Podciąganie na drążku z obciążeniem przy pasie równym 102,5kg
401kg w żelaznym ciągu z podstawek o wysokości 30cm.

ciag.jpg

Jan Łuka został odznaczony wieloma medalami za wybitne osiągnięcia sportowe, miedzy innymi dwoma złotymi, czterema srebrnymi i jednym brązowym. Ponadto otrzymał złotą odznakę: „Zasłużony działacz kultury fizycznej” i srebrny krzyż zasługi za całokształt osiągnięć sportowych.

Wyszkolił dziesięciu mistrzów Polski w trójboju siłowym i wyciskaniu sztangi leżąc na ławce, czterech mistrzów świata w wyciskaniu leżąc na ławce.

Jako trenerowi Jankowi Łuce osobiście bardzo dużo zawdzięczam. Zawsze chętnie służył mi pomocą podczas przygotowań do zawodów i co najważniejsze potrafił zdopingować do ciężkiej pracy podczas treningów, które odbywały się w niesamowicie pozytywnym klimacie. Do dnia dzisiejszego niekiedy podpytuje się mistrza o niektóre tajniki związane z treningiem na dużych obciążeniach.

u_kolasy2.jpg

Jan Łuka jest osoba znaną w Świecie sportowym i nie tylko, jago osiągnięcia opisywano wielokrotnie w prasie. Brał udział w programie telewizyjnym „rozmowy w toku”, w którym demonstrował podciąganie na drążku.

Opracował:
Paweł Giłka

SKLA

SIŁOWNIE

Vitaminshop

Andrzej Majchrzyk

SDW 1990190 razy